Як навчити дитину рахувати? (частина 1)

В попередній статті ми ділилися досвідом “Як навчити дитину читати?“, але ж необхідно вчити ще рахувати, але як навчити дитину рахувати? Дамо поради батькам з чого почати і на що звернути увагу для підготовки з математики до школи.

Для засвоєння називайте цифри по порядку. Діти повторюють числа, але  здебільш погано запам’ятовують зображення чисел.

Математика, як допомогти дитині запам’ятати число?

Цифри потрібно порівнювати з якимось зображенням, тобто знайти на що схожа певна цифра. Цифри основа підготовки з математики.

Тому фантазуймо шукаємо схожість, наприклад двійка на качку або лебедя, тоді шукаймо на що схожа трійка? Знайдіть предмети, які оточують дитину вдома та пропонуйте пограти в гру «Що тобі нагадує число?», чи на що схоже зображення певної цифри.

Щоб навчити дитину рахувати і кращого засвоєння необхідно пояснити навіщо цифри. Наприклад таким чином цифра – це позначення певної кількості предметів. Наприклад – три цукерки, покладемо поряд зображення цифри 3, а печива два – цифру 2.

Наступний крок запропонуйте порівняти кількість предметів чого більше, а чого менше, таким чином вчимо порівнювати числа.

Ще до того, як почати навчання дитини додаванню і віднімання, батьки повинні навчити його перераховувати предмети на картинках і в натурі.

Коли ми починаємо навчати дитину рахувати  то пропонуємо дітям порівняти однакові цифри чи різні. Рахуємо предмети та називаємо числа – 1, 2, 3. Частіше запитуйте дитину скільки в неї предметів, якими вона грається чи маніпулює. Потрібно торкатись предмета та рахувати його.

Пам’ятайте! Натуральний ряд чисел починається з числа «один». Слово РАЗ відсутнє в математиці, а використовується в розмовній мові під час фізичних вправ чи в лічилках (раз, два, три, чотири, п’ять я іду тебе шукати). Також можна рахувати з дитиною сходинки, коли ви йдете по вулиці, чи заходити до під’їзду, чи кроки по дорозі. Першочергова задача навчити дитину рахувати  до 10.

 До початку навчання усного рахунку дитина повинна вміти порахувати хоча б п’ять іграшок, рибок, пташок, або божих корівок і при цьому засвоїти поняття “більше” і “менше”. Але всі ці різноманітні предмети і істоти не слід використовувати в подальшому для навчання складанню і відніманню. Навчання усного рахунку потрібно починати зі складання і віднімання одних і тих же однорідних предметів, що утворюють певну конфігурацію для кожного їх числа. Це дозволить задіяти зорову і тактильну пам’ять дитини при запам’ятовуванні результатів додавання і віднімання цілими числовими групами. При рахуванні дитині потрібно усвідомити, що будь яке число незмінне, незалежно від того, які предмети вона рахує – машинки, квіти, листочки та ін.

Звертаю Вашу увагу на вказаний порядок вивчення рахування, фактично ми надаємо дитині базові принципи вивчення математики для підготовки до школи.