Профілактика дитячих страхів.

Страх… Як його подолати? Страх — це природна реакція, зумов­лена обставинами, подіями, думками. Ми народжуємося практично позбавленими страху. Відчуття страху виникає пізніше як реакція на ті чи інші події.

Але для будь-якої людини дуже важливо вміти побороти страх, бо інакше вона не зможе досягти в своєму житті будь-якої, навіть найменшої висоти, не кажучи вже про те, щоб домогтися успіху або здійснення своїх мрій. Існує багато способів, як перемогти страх. Нижче наведено дуже дієві методи, застосовуючи які людина зможе подолати будь-який страх.

Спосіб 1. Просто зроби це

Створіть у себе звичку діяти, незважаючи на страх. Зрозумійте, що страх — це звичайна реакція, яка виникає у вас у відповідь на спробу зробити невластиві вам дії. Страх також може виникати через спроби діяти проти своїх переконань. У кожної людини за тривалий період складається певний світогляд, і, коли вона намагається його змінити, то завжди переступає через страх, вона повинна перемогти страх. Залежно від сили певного переконання страх може бути сильним чи слабким.

 

Ми не народжуємося успішними. І звичайно нас виховують далеко не такими, якими мають бути успішні люди, тому, якщо ми бажаємо все-таки домогтися своїх цілей та мрій, ми повинні навчитися долати страх. Навчіться діяти, незважаючи на страх. Скажіть собі: «Так мені страшно, мені дуже страшно, але тим не менше я зроблю це». До тих пір, поки ви зволікайте, страх тріумфує і стає дедалі сильнішим. Що більше ви зволікайте, то більше він заповнює ваш мозок, але, тільки-но ви почнете діяти, страх відразу ж зникне. Страх виростає перед вами, ніби бетонна стіна, але тільки-но ви робите крок вперед, виявляється, що ця стіна ілюзорна, і насправді її не існує. Змиріться з вашим страхом, прийміть його і просто зробіть крок назустріч йому. Визнайте: «Так, мені страшно». Але у визнанні немає нічого поганого, адже ви лише людина і маєте право боятися. Але коли ви визнаєте, страх буде відзначати перемогу і почне слабшати. А ви тим часом почнете діяти.

Спосіб 2. Оціни страх (найгірший варіант)

Можна спробувати подолати страх суто логічним шляхом. Коли виникає страх, подумайте про найгірший варіант розвитку подій у разі, якщо ви врешті-решт зважитеся діяти, незважаючи на свій страх.

І досі страшно? Зазвичай після оцінювання найгіршого варіанту розвитку подій страх зникає. Навіть найгірший варіант не такий страшний, як невідомість і сам страх. Тільки-но страх знаходить конкретне обличчя, він перестає представляти загрозу. Найсильніша зброя страху — це невідомість. Він уявляється таким вагомим і ве­личезним, що здається, ніби ми не переживемо того, що трапиться в результаті.

Якщо після оцінювання найгіршого варіанту страх не зникає, можливо, насправді він дуже вже погрозливий. У цьому випадку по­думайте, чи не перебільшили ви ймовірність виникнення такої ситуації унаслідок дій, «незважаючи на страх». Якщо оцінка досить реальна і страх не проходить, тоді потрібно подумати, чи вам варто робити це. Адже страх не виникає сам по собі.

Страх це захисна реакція. Може, варто відмовитися від несприятливої дії?

Просто оцініть, наскільки ваш страх обґрунтований. Якщо це так, прислухайтеся до нього, адже він ваш захисний механізм, який може вберегти вас від неприємностей. Якщо ж він не обґрунтований і най­гірший варіант не є таким насправді, уперед — діяти!

Спосіб 3. Прийняття рішення

Так, саме прийняття рішення змушує вас зібратися з духом і викона­ти те, чого ви боїтеся, Коли ви серйозно налаштуєте себе на те, що ви впораєтесь із цим, страх зникне. Страх існує лише там, де є порожнеча і невпевненість. Страх і сумніви йдуть поруч. Якщо ви знищите сумніви, не залишиться місця для страху. Ось тут і стає в пригоді прийняття рішення. Коли ви свідомо намагаєтесь зробити щось конкретне, сумніви зникають. Усе, рішення прийнято, назад шляху немає! Чому страх такий сильний? Він викликає в уяві неприємні картини того, що нам не хочеться, і ситуації, де ми почуваємо себе некомфортно. Тільки-но виникає страх, людина починає прокручувати в голові картини невдачі і провалу. Ці думки відразу ж впливають на емоції негативним чином, але ж саме емоції керують нашим життям. При недостатніх позитивних емоціях, ми втрачаємо рішучість діяти, і в період бездіяльності ми зміцнюємо в собі власну нікчемність. Саме від вашої рішучості зале­жить, подолаєте ви страх чи ні. Страх концентрує розум на негативних збігах обставин, рішення ж зосереджує вас на позитивних. Коли ви приймаєте рішення, ви концентруєтесь на тому, як буде добре, коли ви подолаєте страх, що ви отримаєте в результаті, як зміниться ваше життя на краще. Це створює позитивний настрій і головне, що розум заповнюється гарними картинами, для страху і сумнівів не залишається місця. Але пам’ятайте, варто потрапити в голову хоч одній негативній думці (особливо думці, пов’язаній зі страхом), як відразу ж з’являються сотні таких же думок.

Просто спробуйте цей метод. Скажіть собі: «Незважаючи на те, що мені страшно, я приймаю рішення виконати певні дії». Очі бояться, а руки роблять.

Спосіб 4. Підготовка

Отже, ви знаєте, чого ви боїтеся. Це вже великий плюс. Значить, можна підготуватися до того, щоб подолати цей страх. Підготовка складається з двох етапів: аналіз і подання.

На етапі аналізу ретельно проаналізуйте свій страх. Відповідайте собі на питанім:

о чого я боюся;

  • чому я боюся;
  • чи варто цього бояться;
  • чи є у цього страху раціональна основа;
  • чого я боюся більше: виконати цю дію або того, що я не досягну своєї мети?

Задайте собі й інші запитання, які ви вважаєте потрібними. Про­аналізуйте свій страх якомога ретельніше. Аналіз — це лише перша частина процесу. Страх — це емоція, аналіз же відбувається на логічно­му рівні. Емоції завжди сильніше логіки. Ви можете все дуже ретельно проаналізувати, зрозуміти, що ваш страх безглуздий, і тим не менш будете продовжувати боятися.

Другий етап — подання. Ми будемо боротися проти страху не ло­гікою, а емоціями. Уявлення — це не що інше, як візуалізація. Ви знаєте, чого боїтеся, так сядьте спокійно і прокручуйте в голові картини, як ви виконуєте те, чого боїтеся! Розум не розрізняє експонованих подій від реальних. Після того, як ви в уяві подолаєте страх багато разів, вам буде вже значно легше впоратися з цією ситуацією насправді, адже на підсвідомому рівні вже закріпилася модель подій, коли ви виконуєте цю дію. Метод самонавіювання дуже сильний. Щоб не трапилося, ви завжди зможете його застосувати і досягнете успіху. Можна викори­стовувати й інші методи самонавіювання, але вони менш ефективні проти страху. Найкращий — це візуалізація. Ви помітите, що навіть після одноразової п’ятихвилинної візуалізації, вам буде вже значно простіше впоратися зі страхом.

Спосіб 5: Відвага

Наша мета — навчитися долати страх, щоб він не стояв у нас на дорозі, тільки-но ми зберемося прийняти рішення або зважитися на якийсь вчинок. Ми намагатимемось позбутися інтелектуального страху. Це дасть нам можливість мислити ясно, коли потрібно буде приймати рішення. Перше, що потрібно зрозуміти — це те, що пробле­мою є сам страх, а не об’єкт страху. Якщо ми боїмося відмови, то немає сенсу боротися проти страху, намагаючись зменшити кількість відмов. Люди так сильно бояться страху, що вони звели до нуля всі ситуації, коли він може виникнути. Вони не роблять взагалі ніяких дій. А це не найкращий шлях до мети.

Отже, для початку потрібно ідентифікувати страх.

Далі потрібно почати тренувати відвагу.

Уявіть, що тренування відваги, це те ж саме, що тренування м’язів у спортзалі. Спочатку ви берете маленьку вагу, таку, яку ви зможете підняти. Коли берете цю вагу вже легко, переходьте до більшої ваги і намагайтеся підняти її. Аналогічно і зі страхом. Спочатку ви тренує­те себе проти маленького остраху, потім переходите до сильнішого. Наприклад, страх публічних виступів. Ви боїтеся виступати перед аудиторією в 1000 чоловік. Для початку зберіть своїх друзів і виступіть

перед ними. Виступ перед 10 людьми не такий страшний. Далі зберіть ЗО чоловік і виступіть перед ними. Якщо на цьому етапі у вас вини­кають проблеми, ви боїтеся, забуваєте, що повинні сказати, губитеся, тренуйтеся з такою аудиторією доти, поки не звикнете і не почнете відчувати себе комфортно. Далі переходите до публіки в 50 чоловік. Потім 100, 200, 500 і 1000.

Суть у тому, щоб спочатку звикнути долати дрібні страхи, а потім долати великі.

Коротко процес можна викласти так:

  1. Ідентифікуйте свій найголовніший страх.
  2. Розбийте його як мінімум на 5 дрібних страхів.
  3. Починайте тренуватися долати найменший (легкий) страх.
  4. Якщо ж відчуваєте страх навіть перед ним, розбийте цей страх ще на кілька дрібніших.
  5. Крок за кроком долайте свої страхи.
  6. Тренуйтеся постійно.

Цим методом ви навчитеся долати страх. Якщо ви тривалий час не будете займатися тренуваннями, вам незабаром знову доведеться починати з простих страхів. Аналогічно в спортзалі, якщо ви тривалий час не тренувалися, м’язи відвикли від великої ваги і потрібно знову починати з малої. Страх і далі житиме в вас, і, тільки-но ви перестанете тренування, він візьме своє, і наступного разу доведеться починати все спочатку.