Як навчити дитину рахувати? (частина 2)
Математика підготовка до школи, починаємо вчитись рахувати.
Важливе питання чи варто вчити рахувати за допомогою пальців?
Не починайте вчити дитину рахувати за допомогою пальців або паличок і стежте, щоб вони не починали користуватись ними. Це заважає запам’ятовуванню зображення цифр. Навчити рахувати на пальцях легко, а відучити важко. Поки дитина рахує по пальцях, механізм пам’яті не здатний затримуватись в пам’яті, не відкладаються результати додавання і віднімання цілими числовими групами.
Діти дуже часто навіть не запам’ятовують, що пальців на руці завжди 5, та кожен раз починають заново перераховувати. Ви можете заперечити, але коли ви питаєте дитину скільки років і вона показує два пальчики, але дитина – це показує автоматично, знає що це так повинно виглядати, попросіть дати два предмети і дитина одразу замислюється, скільки ж це два.
Діти дуже гарно запам’ятовують предмети та іграшки зорово. Тому починати вчити дитину рахувати необхідно за допомогою предметів. Наприклад: є три машинки, а тепер скільки треба іграшок щоб вони сіли кожна в свою машинку. Дитині необхідно порахувати машини, щоб знати кількість іграшок.
Найпершими вчителями в рахуванні предметів для дитини є батьки. Математична підготовка до школи починається у родині. Спеціально створюючи ігрові ситуації батьки можуть навчати дитину.
Запропонуйте певну гру скласти, наприклад, вкладиші, пірамідки, башточки та ін. Дитина самостійно намагається виконати якусь вправу – скласти пірамідку від великої до маленької. Можна запропонувати порахувати всі кружечки – поставити дитині певну задачу до виконання. Мама готуючи пиріжки разом з дитиною зможе надати і закріпити уявлення про кількість і величину, про те як можливо поміряти якийсь сипучий продукт та порахувати. Кількість муки на тісто – міряємо ложками, стаканом, чаркою та рахуємо.
Але батьки повинні пам’ятати, що такі заняття з дитячої математики мають бути різноманітними та цікавими для малюка. Як колись наголошував К. Ушинський: «Дитина втомлюється не від діяльності, а від її одноманітності». Батькам потрібно спрямовувати дитину до самостійного пошуку, вчити мислити логічно, обов’язково зважаючи на досвід та знання.
Дайте завдання поділити на всю в родину один апельсин, або яблуко – пригостити сестру брата, бабусю. Для виконання завдання потрібно буде всіх порахувати щоб дізнатись на скільки частин поділити фрукт. Проста математична задача у вигляді гри.
Математична діяльність дає необмежені можливості для інтелектуального розвитку дошкільнят. Вона сприяє інтенсивному розвитку кмітливості, логічного мислення, здатність до абстрагування та зацікавленість до лічби, складання та розв’язуванню задач, ознайомлення з геометричними фігурами, орієнтування в часі та просторі та ін. Вирішити всі ці задачі вам допоможуть педагоги в нашому Центрі розвитку «Дитяча стежинка».
Запрошуємо Вас разом з малюками здійснити подорож у цікавий світ математики. В нашому Центрі розвитку “Дитяча стежинка” розроблені програми для дітей всіх вікових категорій: 1-2, 2-3, 3-4, 5-6, 6-7 років. Індивідуальний підхід в розвитку та вихованню до кожної дитини забезпечує цікаве навчання та пізнання оточую чого світу.